Vande Lanotte: de Vlaamse Don Quichot en het gevecht tegen windmolens
De huidige regering heeft er geen problemen mee om een koehandel te maken van het uitreiken van vergunningen, in plaats van voluit voor windenergie te kiezen
Opiniestuk verschenen in De Morgen van 18 augustus 2005 van Jef Tavernier en Magda Aelvoet
Goedkope energie die er mee kan voor zorgen dat we de klimaatcrisis toch nog het hoofd bieden: dat klinkt toch goed in de oren van elk weldenkend mens? Het zou toch logisch zijn dat de overheid de windturbinetechnologie ondersteunt. Echter, op elk beleidsniveau merkt Groen! dat alles wordt gedaan om ervoor te zorgen dat we afhankelijk blijven van dure olie of gevaarlijk uranium. De politieke verantwoordelijkheid voor het saboteren van een sector met een enorm potentieel aan werkplaatsen is volledig voor rekening van minister Johan Vande Lanotte.
Paarsgroen heeft indertijd een enorme inhaalbeweging gemaakt inzake groene energie. Voor het eerst werd een wetgevend kader gecreëerd voor windenergie op zee; tot dan kon geen enkel Noordzee-project worden ingediend. Vandaag wordt alles gedaan om die onmogelijk te maken.
Zo hebben de Vlaamse SP.A-ministers Bossuyt en Stevaert de groenestroomdoelstelling verlaagd van 3 naar 2 procent. Daarna hebben ze een poging ondernomen om de definitie van groene stroom af te zwakken. In 2003 werd het vervoer van Vlaamse groene stroom via het net gratis gemaakt om de productie ervan te stimuleren. Europa zag daar een overtreding van het gelijkheidsbeginsel in en tikte Vlaanderen op de vingers. In plaats van het transport van buitenlandse groene stroom gelijk te stellen met Vlaamse, vond minister Bossuyt het nodig om het gratis transport van Vlaamse groene stroom af te schaffen.
Ook Brugs CD&V-burgemeester Moenaert verzet zich tegen windmolens. Zijn CD&V-SP.A-bestuur (met Renaat Landuyt) was bij de Raad van State een zaak begonnen tegen de bouw van zeven windturbines aan het Boudewijnkanaal. Toen de Vlaamse regering hem de garantie gaf dat er geen turbines meer bijkomen, heeft hij de zaak stopgezet. De huidige regering heeft er dus geen problemen mee om een koehandel te maken van het uitreiken van vergunningen, in plaats van voluit voor windenergie te kiezen.
Het treffendst zijn de wapenfeiten van minister Vande Lanotte. In hartje zomer 2003 verklaarde hij bij KB in één pennentrek de hele territoriale zee windmolenvrij, nadat hij de bevoegdheid Noordzee onttrokken had aan Freya Van den Bossche, die toen nog federaal milieuminister was. Hij maakte zo drie windturbineprojecten op de Vlakte van de Raan onmogelijk. De uitspraak van de Raad van State begin deze zomer in de fameuze zaak-Soete, waarbij mevrouw Soete ongelijk kreeg, was in eerste instantie goed nieuws voor de sector van groene energie. Het KB van Vande Lanotte zou inhoudsloos zijn geworden.
Dit was zonder de Vlaamse Don Quichot gerekend: hij trok de al toegekende milieuvergunningen in. Daarmee gaf Vande Lanotte de doodsteek aan drie rendabele, marktrijpe, milieuvriendelijke energieprojecten: administratief was alles in orde en technisch kunnen deze projecten veel eenvoudiger en goedkoper worden gerealiseerd dan ver in zee. Ondertussen is de capaciteit van turbines opgedreven, dus er was veel megawatt stroom mogelijk op relatief snelle manier. Meteen zou Vlaanderen zijn achterstand in groene stroom hebben kunnen wegwerken.
Vande Lanotte 'verdedigt' zijn beslissing met de argumenten horizonvervuiling, te weinig maatschappelijk draagvlak, en gevaar voor trekvogels. De Vlakte van de Raan is geen habitat- of vogelrichtlijnzone. De bevoegde administratie gaf een gunstig advies betreffende de trekvogels. Birdlife International heeft zijn verzet tegen windturbines al langer grotendeels laten varen, want wegverkeer, gebouwen en hoogspanningslijnen hebben een veel grotere dodelijke impact. Er was ook een socio-economische studie gemaakt waaruit blijkt dat de meerderheid (ongeveer 60 procent) van de kustbewoners positief tegenover de windmolens staat, 30 dertig is tegen of heeft geen mening. En de horizonvervuiling? De Vlakte van de Raan ligt op zowat 15 km van de kust. Bij heel goed weer hebben de windmolens, gezien van op het Knokse strand, de grootte van een lucifer. Noot: de windmolens waar je vandaag niet naast kunt kijken, die van op de strekdam in Zeebrugge, werden geplaatst zonder vergunningen, door Interelectra, de Limburgse intercommunale die nog een tijdje door Stevaert werd voorgezeten.
Waarom doet Vande Lanotte er alles aan om windturbines tegen te werken? Willen Vande Lanotte en zijn partij dan zó graag gezien worden, zelfs door burgemeester Lippens, die indertijd frigoboxen en bijbehorende toeristen ging verbieden "omdat ze het uitzicht op het strand van Knokke verbrodden"? Eigenlijk doet het er niet toe waarom Vande Lanotte de doodsteek heeft gegeven aan drie marktrijpe, rendabele windparken. Relevant is dát hij dat heeft gedaan. Dat de offshorewindenergie daardoor ontzettend duur wordt, zal hem blijkbaar worst wezen. Mocht Electrabel beslissen om tegen die beslissing in beroep te gaan, dan dreigt een miljoenenschadeclaim. Als begrotingsminister moet Vande Lanotte weten dat die som beter kan worden besteed, bijvoorbeeld in een onderzeese kabel naar windmolens vér in zee.
Een stroom rapporten toont aan dat door de opwarming van de aarde het vijf na twaalf is voor ons klimaat. We naderen stilaan het zogenaamde point of no return. We moeten vandaag voluit de kaart trekken van hernieuwbare energie, willen we de opwarming van de aarde tegengaan en willen we de generatie na ons ook nog energie gunnen. In Duitsland krijgen producenten van groene stroom garanties voor tien jaar. Bij ons verandert de overheid voortdurend de regels. In Duitsland geeft de milieuzorgsector werk aan 1,5 miljoen mensen of 3,8 procent van de arbeidsplaatsen, en de toename sinds 1998 is vooral duidelijk in de sector van hernieuwbare energie. Windenergie biedt zoveel meer mogelijkheden op ecologisch en economisch vlak. Hernieuwbare energie levert veel meer tewerkstelling op dan klassieke energieproductie. Feiten en cijfers die socialistische ministers toch best eens van naderbij zouden bekijken. Vande Lanotte en de huidige regering zouden veel gevoeliger moeten zijn voor het potentieel van deze nieuwe sector. En niet in twijfel trekken of zelfs saboteren wat in andere landen de normale gang van zaken is.
Contact: Inge Jooris
| 14/11/2011 | Er is meer in het bedrijfsleven dan loonkosten alleen |
| 28/10/2011 | Europeaniseer politiek Europa |
| 12/09/2011 | Naar een serene regie van het eigen levenseinde |
| 29/08/2011 | Wat de Davignons van deze wereld beter zeggen |
| 16/08/2011 | De onttovering van N-VA |
| 05/06/2011 | Liever begrip en vergeving dan amnestie |
| 08/05/2011 | Vlaanderen wil en de politiek moet kunnen |
| 11/04/2011 | België voert een oorlog in lopende zaken |
| 06/04/2011 | Eensgezind de bühne op? |
| 06/04/2011 | Radioactief afval, van de Kempen tot Kirgizië |
| 05/04/2011 | Met de kop in Afghaans zand |
| 28/03/2011 | Het steekspel van De Crem |
| 19/03/2011 | Ingrijpen is de enige optie |
| 16/03/2011 | Een omslag van de Vlaamse Economie: van willen maar niet kunnen (of niet mogen) |
| 14/03/2011 | Waarom de agenda van Merkel niet de onze is |
| 16/02/2011 | De vijf ongemakkelijke waarheden over Electrabel |
| 15/02/2011 | Radicaal |
| 11/02/2011 | Groen! feliciteert het Egyptische volk met het ontslag van Moebarak en trekt lessen uit de historische omwenteling |
| 03/02/2011 | Tegen de ‘goede dictators' |
| 07/12/2010 | Moet er nog meer welvaart zijn? |
| 15/11/2010 | Stop overstromingen door natuur- en klimaatbeleid |
| 05/11/2010 | De wraakoefening van Peeters II. Het ongebonden middenveld geslachtofferd. |
| 25/10/2010 | De daklozen-schande |
| 16/10/2010 | De klimaatgeneratie wordt ongeduldig |
| 15/10/2010 | Armoedebeleid: doorbreek de hypocrisie |
| 13/10/2010 | Feminisme is nog niet passé |
| 22/09/2010 | Febiac en de Brusselse regering: 1 front voor een betere mobiliteit in Brussel |
| 21/06/2010 | De hardwerkende Vlaamse vijftigplusser |
| 04/05/2010 | Beste Stijn, |
| 14/04/2010 | Het recht op wettelijke veiligheid |
| 26/03/2010 | De kromme kabinetten-rekenkunde van Kris Peeters |
| 24/03/2010 | Leren uit het Griekse drama |
| 04/03/2010 | Het is onwil |
| 18/02/2010 | Klimaatwetenschap is geen boksmatch |
| 12/02/2010 | Mag links ook problemen bij naam noemen? |
| 09/02/2010 | Waarom ik niet voor Barroso-II kan stemmen |
| 05/02/2010 | Legaliseer downloaden |
| 03/02/2010 | Strafrechtketen in zijn geheel versterken |
| 28/01/2010 | Brussel is metropool, geen verzameling gemeenten |
| 20/01/2010 | De aquariums van de macht |
| 19/01/2010 | De sluipende verharding van Defensie |
| 07/01/2010 | Dramajournalistiek of dramademocratie? |
| 09/12/2009 | Zwitserland aan de Noordzee |
| 12/11/2009 | Vlaanderen moet lef hebben om quota in te voeren |
| 01/11/2009 | Cultuurbeleid: Groen! wil meer dan een klein onderhoud |
| 24/10/2009 | Minister De Clerck, het is nu of nooit! |
| 19/10/2009 | Pro ontmanteling BAM |
| 13/10/2009 | Crisis mag geen excuus zijn in strijd tegen armoede |
| 07/10/2009 | De centen van Vlaanderen: geen cijferfetisjisme |
| 07/10/2009 | Mogen we nog ademen? |
| 23/09/2009 | Na de rellen... |
| 18/09/2009 | Sporten? Bah, ik mag toch nooit meedoen |
| 09/09/2009 | Negatieve stemmingmakerij over regularisatie |
| 08/09/2009 | Koninklijke bootvluchtelingen |
| 04/09/2009 | De Tobintaks: de tijd lijkt er rijp voor, laten we er dan ook werk van maken |
| 01/09/2009 | Open brief aan Onderwijsminister Smet n.a.v. 1 september |
| 19/08/2009 | Gevangenissen privatiseren is peperduur en ongewenst |
| 19/08/2009 | Enkele tips voor Sabam |
| 06/07/2009 | Advocaat voor de duivel(tje)s |
| 29/06/2009 | Hoofddoeken en onderwijs: wie willen we eigenlijk beschermen? |
| 16/06/2009 | Oostende en de sloophamer |
| 09/05/2009 | Stel je voor dat fair trade de gewone handel werd… |
| 06/05/2009 | Verleng het zwangerschapsverlof en investeer zo in de samenleving! |
| 06/05/2009 | Groen!: Crisis van jaren ’80 bewijst juist de nood aan scheiding van de bankentypes |
| 03/05/2009 | Maak zon- en feestdagen vrachtwagenvrij |
| 30/04/2009 | Een goed begin: ban het zwaar vervoer op zondag |
| 25/03/2009 | Unizo, richt u tot de Koning van de onbetaalde rekeningen |
| 24/03/2009 | Minder werken als uitweg uit de crisis |
| 16/03/2009 | Zet ‘biobrandstof’ in voor de productie van groene stroom en warmte |
| 09/03/2009 | De jobkorting, geven aan wie al heeft |
| 02/03/2009 | De postbodes hebben gelijk |
| 01/03/2009 | Over oorlogen en de juist vijand |
| 28/02/2009 | Batibouw: een groene bouwsector kan jobs creëeren |
| 27/02/2009 | The Age of Empires: Voorbij het imperium denken |
| 26/02/2009 | Over progressieve samenwerking en de crisis van links |
| 06/02/2009 | ‘Groenrechts’ is in werkelijkheid ‘reactionair anti-groen en dus anti-toekomst’ |
| 03/02/2009 | Open brief aan Termont ivm Distrigas |
| 21/01/2009 | The times they are a-changing |
| 18/01/2009 | De oorlog voorbij |
| 16/01/2009 | Rudy Aernoudt en de kracht van de groene verbeelding. |
| 12/01/2009 | Cultuur is niet te koop |
| 18/12/2008 | Over rechten en plichten, en over 'universele' waarden |
| 12/12/2008 | Groene Ikea, meer fijn stof |
| 12/12/2008 | Huurders staan steeds meer in de kou |
| 27/11/2008 | De liberale begrotingsdans |
| 24/11/2008 | Een wetenschappelijke, groene boodschap van hoop |
| 17/11/2008 | Liberalen in tijden van kortzichtigheid |
| 15/11/2008 | Pleidooi voor echte welvaart |
| 15/10/2008 | Maar het orkest speelt door... |
| 14/10/2008 | Het Europese klimaat- en energiepakket: deel van de oplossing, niet van het probleem |
| 12/10/2008 | Huurders staan steeds meer in de kou |
| 08/09/2008 | Pleidooi voor een onthaaste schooldag waarbij het kind primeert |
| 08/09/2008 | Duizend bommen en granaten |
| 26/08/2008 | Crembo doet zijn bijnaam alle eer aan |
| 18/08/2008 | Verbreding Brusselse Ring maakt fileleed alleen maar erger |
| 04/08/2008 | Incidenten in kerninstallaties zijn wel een drama |
| 30/07/2008 | De harteloosheid van Leterme I |
| 24/07/2008 | Het onverantwoorde nucleaire risico |
| 14/07/2008 | Het Zilverfonds is een kwestie van kiezen |
| 11/07/2008 | Open brief aan alle Vlamingen |
| 04/07/2008 | Een volstrekt andere strategie voor Afghanistan |
| 26/06/2008 | Lange Wapper: niemand is verantwoordelijk |
| 17/05/2008 | Een imagocampagne zal niet helpen |
| 30/04/2008 | Interimjobs voor schoolverlaters? |
| 22/04/2008 | Veel geblaat, weinig wol |
| 09/04/2008 | Eerlijk smaakt het lekkerst |
| 17/03/2008 | Waarom de VN groot gelijk hebben |
| 04/02/2008 | Inburgering ja, uitsluiting neen. Recht op wonen is een basisrecht, ongeacht je Nederlands |
| 30/01/2008 | Hoofddoekenverbod Antwerpen, Gent, Lokeren, nu ook Lier … Met dank aan Patrick Janssens |
| 09/01/2008 | Ecologisch en economisch slim |
| 27/12/2007 | Kinderen opsluiten is inhumaan. Ook in een mooie, nieuwe gevangenis. |
| 14/12/2007 | Een referendum voor Europa |
| 12/12/2007 | In een land waar vrede geen punt is |
| 20/11/2007 | Als een croissant duurder wordt dan drie uur bellen |
| 31/08/2007 | Professor met een opgestoken vingertje |
| 03/07/2007 | Geen schaamte maar strijd |
| 19/06/2007 | Het is onze energie |
| 22/05/2007 | Loketverbod voor hoofddoeken: heiligt het doel de middelen? |
| 31/03/2007 | Straffen of reïntegreren ? |
| 24/03/2007 | Hoe om te gaan met een midlife-crisis? |
| 17/03/2007 | Het verleden herstellen of de toekomst voorbereiden? |
| 09/02/2007 | Slimme kilometerheffing is logische alles-in-eenoplossing |
| 19/12/2006 | Het Goed bestuur voorbij ! Politiek betekent keuzes maken ! |
| 18/12/2006 | Huwelijk tussen twee ongelijke werelden |
| 14/12/2006 | Bezuinigingen met een wrange nasmaak |
| 29/11/2006 | Sinterklaas in Centrum 127 |
| 27/11/2006 | Kerncentrales als cashmachines |
| 31/10/2006 | Welke 'truth' is 'inconvenient'? |
| 20/10/2006 | Belastingen met een groen sausje |
| 08/07/2006 | Ozonalarm: de wereld op zijn kop... |
| 01/05/2006 | Feest van de arbeid: niet voor iedereen. Sociale balans van drie jaar paars werkgelegenheids- en sociaal beleid is negatief |
| 17/04/2006 | Geweld is altijd zinloos |
| 04/02/2006 | De man van zes miljoen |
| 21/12/2005 | Overheidsgeld voor landbouw? |
| 13/09/2005 | In veilig water. |
| 08/09/2005 | Graag wat kleur in het debat over werk |
| 18/08/2005 | Vande Lanotte: de Vlaamse Don Quichot en het gevecht tegen windmolens |
| 11/07/2005 | Een memorabele feestdag |
| 01/07/2005 | Wiens schuld? |
| 04/05/2005 | eDurven opkomen voor alternatieve financiering van sociale zekerheid. |
| 31/03/2005 | Pleidooi voor een veelkleurige democratie |
| 30/03/2005 | Hoe Bush van een havik een koekoeksjong maakt |
| 17/03/2005 | Alternatieve afvalverwerking mag je niet dumpen |
| 16/02/2005 | Bush verdient straf voor klimaatbeleid. |
| 01/02/2005 | Niet meer, maar ook niet minder |
| 09/12/2004 | Brussel, we hebben een milieuprobleem |
| 02/11/2004 | Vlaamse leeuw vs Russische tijger. |
| 06/10/2004 | Wordt Louis Michel een goede EU-commissaris? |
| 24/09/2004 | België is klein land met kleine ambities. |
| 06/07/2004 | Waarom werkt de elektriciteitsmarkt niet? |
| 02/03/2004 | 'Europa is een prachtig nieuw lief. |
| 13/01/2004 | "Hoofddoek als doekje voor het bloeden?". |
| 26/11/2003 | 'Groen! doet de natuur wel goed' Natuur in cijfers |
| 10/11/2003 | Vlaanderen moet GGO-vrij blijven |
