Watermonsters: "Resultaten wateronderzoek openen minister Brouns hopelijk eindelijk de ogen" (Groen)
07 Juni 2025

"Uit dit onderzoek blijkt opnieuw dat de waterkwaliteit op heel veel plaatsen slecht tot ronduit dramatisch is. Burgers hielpen dit in kaart brengen, nu is het aan minister Brouns om aan de slag te gaan met de resultaten."
Groen-fractieleidster Mieke Schauvliege is bezorgd om de resultaten van het burgerwetenschapsproject Watermonsters waaraan duizenden Vlamingen meewerkten door stalen te nemen in naburige beken en rivieren. "Zuiver water is noodzakelijk voor ons drinkwater en de bescherming van ons milieu. Uit dit onderzoek blijkt opnieuw dat de waterkwaliteit op heel veel plaatsen slecht tot ronduit dramatisch is. Burgers hielpen dit in kaart brengen, nu is het aan minister Brouns om aan de slag te gaan met de resultaten." Groen legt naar aanleiding van het onderzoek opnieuw een aantal concrete maatregelen op tafel die minister Brouns meteen kan invoeren om de waterkwaliteit op te krikken.
Uit het burgeronderzoek blijkt dat in veel waterlopen hoge concentraties E. coli werden vastgesteld – een teken van lozing van ongezuiverd afvalwater. "Het afvalwater van duizenden woningen wordt nog altijd rechtstreeks de natuur in geloosd. Natuurlijk heb je geen zuiver water wanneer uitwerpselen, douche- en afwaswater rechtstreeks in beken en rivieren beland", verduidelijkt Schauvliege.
Er is duidelijk actie nodig, maar deze week nog kondigde Brouns de zoveelste besparing aan in de strijd voor zuiver water. "In plaats van 700 miljoen die vorige legislatuur werd voorzien voor riolering en waterzuivering waar Vlaanderen voor verantwoordelijk is, voorziet hij nog maar 500 miljoen. Dat is onbegrijpelijk, zeker als je deze cijfers ziet."
Landbouw en industrie
Huishoudelijk afvalwater is niet de enige oorzaak van vervuiling in de kleine waterlopen. Ook de landbouw is een grote verantwoordelijke door de grote hoeveelheden mest en pesticiden die in onze natuur terecht komen. Deze vervuiling zit vooral in de kleine waterlopen. Als bevoegd minister van zowel Omgeving als Landbouw heeft Brouns de sleutels in handen om doortastend op te treden, benadrukt Schauvliege.
Op de grote waterlopen wordt het afvalwater van huishoudens sterk verdund: hoe meer water, hoe kleiner de concentratie vervuiling. In die waterlopen is vervuiling door de industrie het werkpunt. want we weten uit andere onderzoeken dat daar meer PFAS en andere industriële afvalstoffen gemeten worden, maar daarop werd in dit onderzoek niet getest.
"De oorzaken van watervervuiling kennen we, maar de oplossingen kennen we ook. Het enige wat nog ontbreekt is een minister die de daadkracht toont om maatregelen te nemen", aldus Schauvliege. "Ik mag hopen dat hij de resultaten van dit onderzoek ter harte neemt en een serieuze tandje bijsteekt om overal in Vlaanderen werk te maken van zuiver water."
Lichtpuntje
Als de resultaten bekeken worden in functie van zwemkwaliteit, dan zijn de resultaten, voornamelijk in grote waterlopen een opsteker. Die lichtpuntjes in de resultaten hoort minister Brouns aan te grijpen om meer zwemplekken te creëren, vindt Schauvliege. "Volgens voorspellingen staan we voor een hete zomer. Extra zwemplekken zullen dan heel welkom zijn. Minister Brouns zei eerder dat hij daar werk van wil maken, maar tot nog toe kwam er geen enkele zwemplek bij. Deze resultaten geven hem een duw in de rug om er werk van te maken.
Schauvliege dient een resolutie in het Vlaams Parlement in met een aantal concrete maatregelen om de waterkwaliteit snel te verbeteren. "Proper water is geen luxe, maar een recht. Minister Brouns heeft in ons een bondgenoot om daar nu in snel tempo werk van te maken", besluit Schauvliege.