Groen: "Van Bossuyt bouwt opvang af terwijl 1.800 mensen op straat slapen"
04 November 2025
"De afbouw van LOI's is opnieuw een voorbeeld van het mismanagement van de onbekwame Van Bossuyt. Ze kiest de inefficiënte en duurdere oplossing. De LOI's afbouwen is gewoon slecht beleid"
Het aantal lokale opvanginitiatieven (LOI's) voor asielzoekers is verder gedaald naar amper 3.888 plaatsen, blijkt uit een schriftelijke vraag van Groen-parlementslid Matti Vandemaele. Dat is meer dan een derde minder dan begin 2021. Ondertussen slapen nog steeds meer dan 1.825 mensen met recht op opvang op straat."De Arizona-regering beloofde dat de afbouw van LOI's pas zou beginnen wanneer niemand meer op straat slaapt. Die belofte wordt geschonden", reageert Vandemaele.
LOI's zijn kleinschalige opvangplaatsen in woningen of appartementen, georganiseerd door lokale besturen. Ze zijn niet alleen goedkoper dan grootschalige opvangcentra maar ook menselijker en beter voor integratie. Toch daalde hun aandeel in het opvangnetwerk van 40% in 2017 naar amper 11% vandaag."De afbouw van LOI's is opnieuw een voorbeeld van het mismanagement van de onbekwame Van Bossuyt. Ze kiest de inefficiënte en duurdere oplossing. De LOI's afbouwen is gewoon slecht beleid", aldus Vandemaele.
Door de aankondigingspolitiek van Minister Van Bossuyt beslisten verschillende gemeenten zoals Pittem, Lummen en Ninove al op eigen houtje hun LOI's stop te zetten. "De minister creëert onzekerheid bij lokale besturen, terwijl de nood aan opvangplaatsen groot blijft. Vergeet niet: er slapen nog steeds 1.800 mensen op straat. Waarom zou je dan opvangcapaciteit afbouwen? We roepen de regering op deze beslissing te herzien en LOI's te behouden als menselijke en efficiënte vorm van opvang."
Groen pleit ervoor om minstens de resterende LOI's te behouden en in te zetten als transitiewoningen voor erkende vluchtelingen. Veel vluchtelingen vinden binnen de voorgeschreven vier maanden geen woning en belanden op straat. Begin dit jaar nog kwamen Eritrese vluchtelingen in Gent op straat om hun dakloosheid aan te kaarten. "Dakloosheid zal er niet voor zorgen dat die mensen sneller aan een job geraken of Nederlands leren, integendeel. In het regeerakkoord staat dat er samen met de regio's zou gewerkt worden aan transitiewoningen. Als de regering LOI's dan toch wil afbouwen, moet ze op z'n minst die belofte nakomen", stelt Vandemaele.
Opvallend is dat er momenteel 2.421 LOI-plaatsen geschorst zijn – bijna evenveel als het aantal actieve plaatsen. Geschorste plaatsen worden tijdelijk niet gefinancierd door Fedasil, vaak omdat bewoners niet tijdig een woning vinden en de opvangplaats als noodopvang blijft gebruikt. "Dit toont precies aan dat LOI's vandaag al de rol van transitiewoning vervullen. Dat enorme aantal geschorste plaatsen bewijst de noodzaak van deze vorm van opvang", verduidelijkt Vandemaele.