Groen hekelt grote besparingen in hoger onderwijs

25 September 2025

Groen hekelt grote besparingen in hoger onderwijs

"Heel wat jongeren hebben nu al moeilijk toegang tot het hoger onderwijs omdat het te duur is en dat dreigt nu nog veel erger te worden."

Groen-parlementslid Kim Buyst vindt de besparing op hoger onderwijs een totaal foute keuze. “Studeren is al moeilijk genoeg, het zou geen extra kopzorgen over geld mogen opleveren. Heel wat jongeren hebben nu al moeilijk toegang tot het hoger onderwijs omdat het te duur is en dat dreigt nu nog veel erger te worden. Besparen op onderwijs, dat is besparen op de toekomst van jongeren én op die van Vlaanderen.” Buyst dringt er bij minister Demir op aan om de besparingen te herzien.

“Terwijl er nood is aan méér studiebeurzen, pakt minister Demir al zeker 3800 studenten hun beurs en toekomstkansen af, en dat cijfer dreigt nog veel hoger uit te vallen. Ik snap dat écht niet”, reageert Kim Buyst. "Studenten die ouder zijn dan 30 jaar, mensen die zich dus willen bijscholen of omscholen om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten, zullen door de besparingen al zeker volledig uit te boot vallen. Een maatregel die helemaal aansluit bij de eerdere harde beslissing van minster Demir om het volwassenonderwijs veel duurder te maken", aldus Buyst. "En dat is wellicht maar het topje van de ijsberg."

Ook de voorwaarde om veel meer studiepunten op te nemen om in aanmerking te komen voor een beurs is heel nadelig voor mensen die een studie combineren met een job. Veel studenten die ook werken nemen vaak geen volledig studiejaar op, maar splitsen het wat op. Ook voor mensen met een handicap of die bijvoorbeeld mantelzorger zijn is dat vaak het geval.

De besparingen komen bovendien bovenop eerdere besparingen die het hoger onderwijs de voorbije jaren ook al moest slikken. In 2008 werden er concrete afspraken gemaakt over de financiering van het hoger onderwijs, maar opeenvolgende Vlaamse regeringen kwamen die niet na. Het hoger onderwijs liep daardoor al honderden miljoenen euro’s budget mis waar het eigenlijk recht op heeft. Daar komen nu nog deze extra besparingen bovenop, die niet alleen de universiteiten en hogescholen treffen, maar ook rechtstreeks de studenten raken.

"We hebben vandaag een regering met partijen die niks om onze jongeren, om onderwijs, om de toekomst geven. Dat tonen ze zwart op wit zelf met hun onderwijsbeleid. Dit is een totaal onverantwoorde en foute keuze. De enige juiste beslissing die nu genomen kan worden is dit beleid terugdraaien", besluit Buyst.

Volg het werk van Kim op de voet